top of page
Zdjęcie autoraPaulina Ponder

Jak przestać jeść...

Najczęściej pytanie 'jak przestać...?" pada w kontekście słodyczy, ale pojawiają się też pytania o ziemniaki, pieczywo, makaron, chipsy czy paluszki.

Mnie nurtuje natomiast inna kwestia... po co macie przestać jeść rzeczy, które najwyraźniej lubicie?


Kolejne pytanie czy to 'dużo za dużo' to faktycznie za dużo i za często? Wiem, że część osób ma wielkie aspiracje wyczyszczenia swoich jadłospisów do zera z produktów 'nie zdrowe-zakazane', a co gorsza część tych produktów w ogóle nie predysponuje do znalezienia się w tej grupie.


Następna kwestia, dlaczego to problem? Jesteście otyli lub macie nadwagę? Zjadacie produkty, o których wiecie, że źle się po nich czujecie? Tuszujecie w ten sposób stany emocjonalne, a potem macie wyrzuty sumienia?

To DLACZEGO coś zjadamy jest bardzo ważne. Podstawową funkcją jedzenia jest zaspokojenie głodu i utrzymanie Nas przy życiu, cała reszta to 'zadania' dodatkowe. A jeśli te zadania dodatkowe powodują szkody należy przyjrzeć się powodom dla których wybieramy tak, a nie inaczej.


Surowe restrykcje i ograniczenia nie są wspaniałe i budujące, brnięcie w tematy z zaciśniętymi zębami i oczekiwanie na koniec nie jest fajne, to wszystko jest obciążające. W codziennej pracy zawsze proponuję Wam zasadę 80/20 gdzie większość diety to produkty wysoko odżywcze i nieprzetworzone, a 20 procent zostawiamy sobie na produkty rekreacyjne takie jak słodycze czy chipsy (które MOŻECIE zjeść, ale wcale NIE MUSICIE). Nie doświadczacie wtedy poczucia poświęcenia się bo dieta, poczucia straty bo dieta, społecznego wyobcowania bo nie wyjdę bo dieta, a co najważniejsze uczycie


To co wspólnie robimy to nie rozwiązania czasowe, pracujemy nad trwałymi zmianami. A jeśli coś ma być 'na zawsze' to jakoś nie widzi mi się już nigdy nie zjeść czekolady czy ciasta.

Przestańmy dowalać sobie jedzeniem albo nie jedzeniem.





0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


Post: Blog2_Post
bottom of page